Nuotrauka: iš viešų šaltinių
Nenuvertinkite nakties poilsio galios
Dažnai galvojame, kad savaitgalis yra proga pasivyti viską, ko nespėjome padaryti per savaitę. Tačiau jei yra vienas dalykas, kuriam šeštadienį ir sekmadienį turėtumėte teikti pirmenybę, tai miegas. Ir ne tik dėl poilsio, bet ir dėl sveikatos, ypač širdies ir kraujagyslių.
Bendrovė „Real Simple” pasakojo, kad miegas savaitgalį gali 20 % sumažinti širdies ligų riziką. Skamba paprastai, bet už to slypi rimti moksliniai įrodymai. Tiems, kurie reguliariai neišsimiega darbo dienomis, bet tai kompensuoja miegodami savaitgaliais, širdies ir kraujagyslių problemų rizika yra gerokai mažesnė.
Reguliarus nepakankamas miegas sukelia lėtinį stresą, hormonų pusiausvyros sutrikimus, aukštą kraujospūdį ir cukraus kiekį kraujyje – visa tai turi tiesioginės įtakos širdies sveikatai.
Kiek miego mums reikia
Rekomenduojama miego trukmė suaugusiam žmogui yra 7-9 valandos per naktį. Vaikams – 9-11 valandų, o paaugliams – 8-10 valandų. Miegas yra ne prabanga, o gyvybiškai svarbi būtinybė. Kai miegame, organizmas išgyvena atsinaujinimo fazes: valosi smegenys, stabilizuojasi kraujospūdis, atsinaujina audiniai ir stiprėja imunitetas.
Kaip tinkamai kompensuoti prarastas atostogas
Geriausia ne „miegoti” visą šeštadienį, bet palaipsniui nustatyti režimą:
- Kiekvieną vakarą eikite miegoti 15 min. anksčiau, kol pasieksite norimą 7-9 valandų miego trukmę.
- Prieš eidami miegoti susikurkite atsipalaidavimo ritualą: šiltą dušą, ramią muziką, puodelį žolelių arbatos arba dienoraštį.
- Užtikrinkite tamsą ir tylą kambaryje: storos užuolaidos arba miego kaukė – jūsų sąjungininkai.
Kita vertus, ilgai miegoti savaitgalį nėra gera mintis. Miegant daugiau nei valandą ilgiau nei įprastai, gali sutrikti vidinis laikrodis ir kitą naktį bus sunkiau užmigti. Trumpas 15-20 minučių trukmės popietinis miegas yra geriausias sprendimas nuovargiui kompensuoti.
Kaip suprasti, kad gerai išsimiegojote
Pabudimas be žadintuvo ir budrumo jausmas yra svarbus ženklas. Tačiau jei:
- Jums sunku atsikelti iš lovos
- Norite miegoti po pietų
- Esate priklausomas nuo kavos ar energinių gėrimų
– tai lėtinio miego trūkumo požymiai.
Moterų sveikata ir miegas: ypatingas ryšys
Moterys dažniau nei vyrai susiduria su miego sutrikimais – dėl hormoninių pokyčių menstruacijų, nėštumo ar menopauzės metu. Miego trūkumas gali sustiprinti PMS, paveikti vaisingumą, padidinti nerimo ir depresijos riziką.
Todėl rūpinimasis kokybišku miegu turėtų būti prioritetas, kaip ir tinkama mityba bei fizinis aktyvumas.
Patarimai
- Laikykitės to paties miego ir kėlimosi laiko, net ir savaitgaliais.
- Venkite prietaisų likus 1-2 valandoms iki miego (mėlyna šviesa mažina melatonino gamybą).
- Venkite kofeino po 14 val.
- Reguliarus fizinis aktyvumas
- Vėdinkite miegamąjį ir palaikykite 18-20 °C temperatūrą.
Nenuvertinkite gero nakties poilsio galios. Jis gydo, atjaunina, atgaivina ir saugo jūsų širdį. Net jei jūsų dienotvarkė įtempta, savaitgalis – tai ne tik laikas tvarkytis ar apsipirkti, bet ir laikas sau gerai išsimiegoti ir pasijusti tikru ištekliumi.
Svetainė nėra saugi! Visiems jūsų duomenims gresia pavojus: užpuolikai pasinaudos slaptažodžiais, naršyklės istorija, asmeninėmis nuotraukomis, banko kortelėmis ir kitais asmeniniais duomenimis.