Vasara kaime: 6 pavojingiausios ligos, kuriomis galite užsikrėsti

Nuotrauka: iš atvirų šaltinių

Sužinokite, kokiomis netikėtomis ligomis galite užsikrėsti savo kieme ir kaip nuo jų apsisaugoti – nuo erkių įkandimų iki dirvožemyje esančių bakterijų.

Dacha yra ne tik vitaminų ir atsipalaidavimo šaltinis, bet ir potenciali terpė daugybei ligų, kuriomis galima užsikrėsti tiesiog neišeinant iš savo kiemo. Nuo erkių įkandimų iki dirvožemyje esančių bakterijų – „RBC-Ukraina” pasakoja, kokiomis netikėtomis ligomis galite užsikrėsti savo kieme ir kaip nuo jų apsisaugoti.

Erkių platinamos infekcijos (Laimo liga, erkinis encefalitas, anaplazmozė, erlichiozė)

Tai bene geriausiai žinoma ir pavojingiausia grėsmė. Erkės, gyvenančios aukštoje žolėje, krūmuose ir miškų juostose, perneša daugybę sunkių ligų. Net ir gerai prižiūrimoje dauboje, jei netoliese yra laukinių vietovių ar miškų, erkių įkandimo rizika išlieka.

Laimo liga (boreliozė)

Viena iš labiausiai paplitusių erkių platinamų infekcijų. Simptomai gali būti būdingi: migruojanti eritema (raudona dėmė, kuri padidėja), karščiavimas, galvos skausmas, sąnarių ir raumenų skausmas. Negydant ji gali sukelti sąnarių, nervų ir širdies bei kraujagyslių sistemos pažeidimus.

Erkinis encefalitas

Virusinė liga, pažeidžianti centrinę nervų sistemą. Ji gali pasireikšti sunkia eiga ir sukelti neįgalumą ar net mirtį. Ukrainoje pranešama apie erkinio encefalito atvejus, nors ir rečiau nei Laimo liga.

Prevencija

Naudokite repelentus, dėvėkite uždarus drabužius, grįžę iš pasivaikščiojimo atidžiai apžiūrėkite save ir vaikus, ypač patikrinkite galvos odą, už ausų, po pažastimis, kirkšnyse. Jei aptikta erkė, kreipkitės į gydytoją.

Leptospirozė

Tai ūminė infekcinė liga, kurią sukelia Leptospira bakterijos. Infekcijos šaltinis – graužikai (žiurkės, pelės) ir kiti gyvūnai, su šlapimu išskiriantys leptospiras. Užsikrečiama per pažeistą odą (net ir mažus įbrėžimus) ar gleivinę patekus į užkrėstą vandenį ar dirvožemį. Rizika padidėja tose sodybose, kuriose yra šulinių, tvenkinių arba netoliese gyvena graužikų.

Simptomai

Aukšta temperatūra, stiprus galvos skausmas, raumenų skausmas (ypač blauzdų raumenų), gelta, kepenų ir blužnies padidėjimas. Leptospirozė gali pasireikšti labai sunkia eiga, o laiku nesiėmus gydymo gali sukelti inkstų nepakankamumą ir mirtį.

Profilaktika

Venkite maudytis abejotinuose vandens telkiniuose, dirbdami su dirvožemiu mūvėkite apsaugines pirštines, negerkite vandens iš nepatikrintų šaltinių, kontroliuokite graužikus statybvietėje.

Helmintinės ligos (kirmėlinės infekcijos)

Helmintų kiaušinėliai gali patekti į dirvožemį su gyvūnų išmatomis, o iš ten – į vaisius, daržoves ir uogas, kurias auginate savo sodybose. Tai ypač aktualu, jei naudojate organines trąšas arba kruopščiai nenuplaunate derliaus.

Simptomai

Gali pasireikšti nuo pilvo skausmo, pykinimo, virškinimo sutrikimų iki alerginių reakcijų, silpnumo ir anemijos.

Prevencija

Kruopštus rankų plovimas po darbo su dirvožemiu ir kontakto su gyvūnais. Privalomas ir labai kruopštus visų iš daržo nuskintų daržovių, vaisių ir uogų plovimas prieš vartojimą. Geriau jas nuplikyti verdančiu vandeniu.

Salmoneliozė ir žarnyno infekcijos

Šiomis infekcijomis dažniausiai užsikrečiama per užterštą vandenį, neplautas rankas arba per nepakankamai termiškai apdorotą maistą (pvz., kiaušinius, mėsą). Poilsio namelyje, kur vandens šaltinis gali būti šulinys arba gręžinys, rizika padidėja, jei vanduo nėra ištirtas. Pavojų gali kelti ir netinkamas maisto laikymas iškylų metu.

Simptomai

Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, karščiavimas.

Prevencija

Naudokite tik patikrintą geriamąjį vandenį. Kruopščiai plaukite rankas po tualeto, darbo su dirvožemiu, kontakto su gyvūnais. Laikykitės maisto produktų laikymo ir terminio apdorojimo taisyklių.

Stabligė

Tai ūminė infekcinė liga, pažeidžianti nervų sistemą. Sukėlėjas – bakterija Clostridium tetani – gyvena dirvožemyje (ypač tręšiamame mėšle) ir gyvūnų išmatose. Užsikrečiama per pažeistą odą – įpjovimus, įbrėžimus, įpjovimus, įsipjovimus, gautus dirbant sode ar darže.

Simptomai

Traukuliai, raumenų spazmai, ypač kramtomųjų raumenų („sardoniška šypsena”), nugaros raumenų spazmai, sukeliantys kūno išlinkimą. Stabligė yra labai pavojinga liga, pasižyminti dideliu mirtingumu.

Prevencija

Skiepai! Tai veiksmingiausia gynyba. Taip pat svarbu kruopščiai gydyti bet kokias žaizdas, gautas dačiose.

Alerginės reakcijos

Daugeliui nuo alergijos kenčiančių žmonių vasarnamis gali tapti ne tik poilsio vieta, bet ir tikru iššūkiu. Žolių, medžių žydėjimas, kontaktas su žiedadulkėmis, vabzdžių (vapsvų, bičių, uodų) įkandimai, dulkės senuose namuose – visa tai gali išprovokuoti alergines reakcijas.

Simptomai

Niežulys, bėrimas, patinimas, sloga, čiaudulys, kosulys, dusulys. Sunkiais atvejais gali pasireikšti anafilaksinis šokas.

Prevencija

Iš anksto vartokite antihistamininius vaistus (pagal gydytojo rekomendacijas), venkite kontakto su žinomais alergenais, turėkite būtinų pirmosios pagalbos vaistų.

Svetainė nėra saugi! Visiems jūsų duomenims gresia pavojus: užpuolikai pasinaudos slaptažodžiais, naršyklės istorija, asmeninėmis nuotraukomis, banko kortelėmis ir kitais asmeniniais duomenimis.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Vaikų vasaros stovykla