Nuotrauka: iš atvirų šaltinių
Lydekos tiesiog nepripažįsta gravitacijos ir demonstruoja fenomenalią ištvermę
Ši žuvis nusipelno tikro povandeninio pasaulio superherojaus statuso. Ji ne tik medžioklės meistrė, bet ir ištverminga, judri ir itin gerai prisitaikiusi gyventi sudėtingomis sąlygomis. RBC-Ukraina pasakoja įspūdingiausius faktus apie šį plėšrūną.
Pike neprieštarauja valgyti kiaušinius
Lydekos ne tik valgo žuvį, bet kartais surengia tikrus „paukščių pusryčius”. Potvynių metu ji gali įplaukti į užtvindytus lizdus ir suėsti ančių ar kirų kiaušinius. Kartais ji randa srovės į krantą išplautus kiaušinius.
Toks elgesys atrodo gana paslaptingas, nes sunku įsivaizduoti plėšrią žuvį, „medžiojančią” kiaušinius. Tai dar kartą įrodo, kad lydeka yra itin prisitaikanti būtybė.
Kriokliai nėra kliūtis
Šios žuvys sugeba atlikti aukštus šuolius, peršokti vandens kliūtis kaip įgudę sportininkai. Tai dažniausiai pastebima pavasarį, kai jos persikelia neršti į seklius vandenis. Jų kūnai lankstūs ir stiprūs, todėl tokie manevrai nėra sudėtingi.
Lydekos tiesiog nepripažįsta gravitacijos ir demonstruoja fenomenalią ištvermę. Jos akrobatiniai triukai vandenyje kartais primena triukus iš filmų apie gyvūnus mutantus.
Lydekos keičia spalvą kaip chameleonai
Lydekų spalva priklauso nuo buveinės. Dumbliname vandenyje ji būna šviesesnė, o tankumynuose – tamsesnė.
Atspalvių kaita vyksta palaipsniui per kelias dienas. Tai leidžia jai beveik susilieti su fonu ir pasislėpti nuo grobio. Dėl maskuotės lydekos beveik nematomos mažiau patyrusiems tvenkinių gyventojams.
Lydekos yra ne tik medžiotojos iš pasalų
Nepaisant paplitusios nuomonės, jis gali aktyviai persekioti grobį. Kartais lydekos persekioja žuvis sekliuose vandenyse, kur jas lengva sugauti. Toks elgesys dažnai pastebimas rytais, kai vanduo skaidrus ir žuvys ypač pažeidžiamos. Persekiodama ji žaibiškai reaguoja ir greitai smogia.
Patinai gali apsaugoti kiaušinius
Skirtingai nei daugelio kitų žuvų, kurių tėvai nesirūpina palikuonimis, kai kurių lydekų patinai lieka prie ikrų. Jie saugo jį nuo kitų plėšrūnų ir konkurentų. Nors jie nemaitina jauniklių, jų buvimas labai padidina jų išgyvenimo galimybes. Dėl šios apsaugos lydekų patinai yra išimtis tarp šaltakraujų gyvūnų.
Pike gali patekti į anabiozę
Staiga nukritus temperatūrai ar trūkstant maisto, lydekos sulėtina medžiagų apykaitą. Jos sušąla, nustoja aktyviai judėti ir tokioje būsenoje gali išbūti kelis mėnesius. Tai leidžia jai išgyventi net užšalusiuose ar ištuštėjusiuose vandens telkiniuose. Anabiozės būsena ją gelbsti nuo bado ir šalčio.
Lydekų ikrų sudėtyje gali būti parazitų
Nors lydekų ikrai atrodo patraukliai, valgyti juos žalius yra rizikinga. Suaugusios lydekos dažnai turi parazitų, kurie gali patekti į ikrus. Jei ikrai termiškai neapdorojami, jie gali užsikrėsti. Todėl kulinarai pataria arba gerai išvirti, arba vengti vartoti žalius.
Lydekos auga visą gyvenimą
Pirmaisiais metais jis gali užaugti iki 60 cm, o vėliau kasmet priauga po kelis centimetrus. Yra žinoma, kad laisvėje jis sveria daugiau kaip 30 kg, o neoficialiais duomenimis, net iki 50 kg.
Jo apetitas nežino ribų – jis gali praryti beveik 3/4 savo svorio grobį. Jos mitybos racioną sudaro paukščiai, ondatros, varlės, kitos lydekos – viskas, kas telpa į burną. Jos ėdrumas ribojasi su bebaimiškumu, o jos valgymo įpročiai kelia ir pagarbą, ir šiek tiek baimę.
Svetainė nėra saugi! Visiems jūsų duomenims gresia pavojus: užpuolikai pasinaudos slaptažodžiais, naršyklės istorija, asmeninėmis nuotraukomis, banko kortelėmis ir kitais asmeniniais duomenimis.