Nuotrauka: iš viešų šaltinių
Mokslininkai nustatė kritinį laikotarpį, kai ypač svarbu kontroliuoti kūno svorį
Tam tikrame amžiuje priaugtas viršsvoris gali turėti didelės įtakos gyvenimo trukmei ir kokybei. Mokslininkai nustatė kritinį laikotarpį, kai ypač svarbu kontroliuoti kūno svorį, kad sumažėtų lėtinių ligų rizika ir padidėtų ilgaamžiškumo tikimybė. Apie tai rašoma dienraščio „Daily Express” interneto svetainėje.
Tyrimo informacija
Atlikus tyrimą nustatyta, kad antsvorio priaugimas iki 30 metų amžiaus gali beveik dvigubai padidinti ankstyvos mirties riziką. Tyrime, kuriame dalyvavo 620 000 suaugusiųjų, nustatyta, kad nuo 17 iki 60 metų žmonės paprastai priauga po pusę kilogramo per metus.
Tačiau nutukimo pasekmės sveikatai buvo daug didesnės tiems, kurie nutuko 20-ies, nei tiems, kurie nutuko vėliau, sulaukę vidutinio amžiaus.
Vyrų, nutukusių iki 30 metų, ankstyvos mirties rizika padidėjo 79 proc., o moterų – 84 proc. palyginti su tais, kurių svoris buvo normalus.
Lundo universiteto Malmėje vyriausiasis tyrėjas Huangas Le (Huang Le) teigė, kad tyrimo rezultatai yra svarbūs, nes daugiausia svorio priaugama ankstyvojoje brandos stadijoje.
Dažnai tai sutampa su tuo, kad 20-ies metų žmonės palieka namus ir tampa labiau priklausomi nuo nesveiko maisto ir pusfabrikačių.
Staigus svorio padidėjimas suaugus arba nutukimo išsivystymas jauname amžiuje siejamas su didesne mirties nuo daugelio lėtinių ligų rizika vėlesniame amžiuje. Tiems, kurie priaugo svorio vėliau gyvenime, rizika taip pat buvo didesnė, tačiau daug mažesnė. Nutukimas tarp 45 ir 60 metų amžiaus bendrą riziką padidino maždaug ketvirtadaliu.
O pasiekus šią ribą tarp 30 ir 45 metų, rizika padidėjo 52 proc. Tarp jaunesnių nei 30 metų žmonių kiekvienas priaugtas kilogramas padidino ankstyvos mirties riziką 24 proc. vyrams ir 22 proc. moterims.
Koks yra kritinis amžius
Ekspertai teigia, kad 17-30 metų laikotarpis yra „kritinis gyvenimo etapas”, kai sveikų įpročių formavimas gali duoti ilgalaikės naudos.
„Net ir nedidelis svorio padidėjimas 20-ies metų gali padidinti ankstyvos mirties riziką, jei jis tęsiasi kelerius metus”, – sakė vyresnioji tyrėja, profesorė Tanya Stocks.
Taigi kuo anksčiau žmonės pradeda sveiką gyvenimo būdą, tuo didesni jų šansai gyventi ilgai.