Nuotrauka: iš atvirų šaltinių
Jausmai laikui bėgant transformuojasi ir ne visada susidaro kažkas šviesaus
Kai meilė išblėsta, bet antspaudas pase lieka, daugelis žmonių klausia: kas toliau? Gyventi kaip kaimynams, bandyti atkurti emocinį ryšį ar išeiti? Situacija, kai jausmai jau seniai išblėsę, o kasdienis gyvenimas laiko žmones kartu, tapo įprasta. Ką daryti, kai jausmai jau išblėso, bet santuoka tęsiasi, „RBC-Ukraina” papasakojo gyvenimo treneris Vitalijus Kursikas.
Ar meilė dingo, ar tik miega?
Jausmai laikui bėgant transformuojasi ir ne visada susiklosto į kažką lengvo. Švelnumas ir aistra ima nykti dėl kasdienybės, nuovargio, nepakankamo darbo su emociniu artumu. Kai kurios poros tyliai prisipažįsta – romantika ir aistra dingo.
Taigi ką daryti, kai santuoką laiko kasdienybė, vaikai, hipoteka ar bendras verslas, o jausmai seniai išblėsę? Tai klausimas, kuris nėra dažnai užduodamas garsiai.
„Bet viduje ji plaka kaip metronomas. „Aš nebemyliu. Bet mes tiek metų buvome kartu. Turime vaikų, bendrą butą, paskolą, verslą, prisiminimus. Įprotis. Ar negaliu tiesiog išeiti? Bet ir aš negaliu likti. Jokio švelnumo. Jokio troškimo. Kūnas šaltas. Svetimas prisilietimas”, – ekspertas apibūdino tokioje situacijoje atsidūrusių žmonių mintis.
Jis pridūrė, kad žmonėms tenka gyventi šioje keistoje erdvėje tarp „negaliu taip tęstis” ir „negaliu visko sugadinti”. Ir dažnai žmogus nepagalvoja apie tai, kad šis nuolatinis pasirinkimas gali reikšti tiek tai, kad jausmai neišnyko, tiek tai, kad kuo toliau – tuo blogiau.
Kaip suprasti, kad meilė išblėso
- Kūno kontakto trūkumas (apkabinimai, bučiniai, žvilgsniai)
- Kartu praleistas laikas tapo neįdomus
- Jūs dažniau tylite nei kalbate
- Jums dažnai kyla mintis: „Dabar gyvenčiau (gyvenčiau) visai kitaip”
- Buvimas arti kito žmogaus, net ir emociniu požiūriu, jums nebeatrodo blogas dalykas.
Ar verta išsaugoti santuoką, kai meilė išblėsta?
Vieno universalaus atsakymo nėra. Tačiau yra sąžiningų klausimų.
- Kas dar mus sieja, išskyrus praeitį?
- Kokią patirtį perduodame savo vaikams?
- Ar tai partnerystė – ar sugyvenimas automatiškai?
- Jei nebūtų vaikų ir hipotekos – ar pasilikčiau?
„Pasistenkite į savo santykius žiūrėti ne kaip į „viskas arba nieko”, bet kaip į erdvę, kurioje galima rinktis. Kartais jausmus galima susigrąžinti. Kartais galite sąžiningai sau pasakyti: mes tapome vienas kito šeima, bet nebesame pora. Ir būna, kad santuoka toliau gyvuoja, bet nauja forma – kaip draugiška partnerystė. Ne visos meilės turi seksualinį tęsinį, ir ne visos santuokos – privalomą aistrą”, – pataria Vitalijus Kursikas.
Jis paaiškino, kad žmonės dažnai painioja emocinį komfortą su įpročiu. Tačiau įprotis be jausmų iš tikrųjų yra gyvenimas autopilotu.
Kai galite išsiaiškinti, kas vyksta jūsų santykiuose ir santuokoje, kokie yra jūsų jausmai ir ką iš tikrųjų norite daryti toliau, verta žengti kitą žingsnį:
- Sąžiningai ir atvirai pasikalbėkite su savo partneriu.
- Šeimos terapija
- Visko, kas jus laiko kartu, įvertinimas
- Supratimas, ar jums reikia skirtis, ar likti kartu
- Į skyrybas žiūrėkite kaip į naują jūsų abiejų gyvenimo etapą, o ne kaip į tragediją.
„Ir dar vienas svarbus dalykas. Išgelbėti santuoką ne visada yra tas pats, kas išgelbėti save. Kartais būna ir atvirkščiai: išėjimas – tai ne pabėgimas, o sąžiningo gyvenimo būdas. Taigi, užuot klausę savęs „ar verta gelbėti santuoką”, galite klausti: ar dabar gyvenu tiesoje – su savimi, su partneriu, su gyvenimu?” – apibendrina Vitalijus Kursikas.
Svetainė nėra saugi! Visiems jūsų duomenims gresia pavojus: užpuolikai pasinaudos slaptažodžiais, naršyklės istorija, asmeninėmis nuotraukomis, banko kortelėmis ir kitais asmeniniais duomenimis.