Kaip neprarasti ryšio su paaugle dukra: paprasti patarimai mamoms

Nuotrauka: iš atvirų šaltinių

12-16 metų mergaitės dažnai būna emociškai nutolusios

Paauglystė viską keičia: mergaitė, kuri dar vakar glaustydavosi prieš miegą, šiandien uždaro kambario duris ir sako „palikite mane ramybėje”. Mamai tai skaudu ir kelia nerimą. Kaip neprarasti ryšio su paaugle dukra ir išlaikyti abipusį supratimą bei artumą, pasakoja „RBC-Ukraina”.

Naujas atstumas nuo tavęs nėra amžinas

Nuo 12 iki 16 metų mergaitės dažnai emociškai nutolsta. Ne todėl, kad jos nebemyli savo mamos. Jos ieško savęs. Ir joms svarbu jausti savo ir kitų ribas.

Nespauskite, nesikiškite į jų asmeninę erdvę ir nereikalaukite „būti kaip anksčiau”. Priešingai – parodykite, kad esate šalia jų, bet nekontroliuodami. Paauglys visada prisimena, kas yra šalia, kai tai svarbu.

Išklausykite be vertinimų ar patarimų

Sunku išklausyti ir neduoti patarimų. Tačiau kartais dukrai tiesiog reikia pasisakyti. Jei motina iš karto pradeda analizuoti, kritikuoti ar pamokslauti, ryšys nutrūksta.

Geriau pasakyti: „Girdžiu, kad tau sunku” arba „Tau tai svarbu – aš esu čia dėl tavęs”. Paaugliai jautriai reaguoja į toną ir emocijas, todėl stenkitės nevaidinti „aš geriau žinau”, net jei labai norite.

Nenuvertinkite problemų

Dalykai, kurie jums atrodo smulkmenos, jam gali būti tragedijos. Įžeidinėjimai klasėje, muštynės su mergina, nesėkmės dėl jo išvaizdos yra tikras skausmas. Frazė „tai niekis” arba „tu tai įveiksi” atstumia.

Geriau sakyti: „Suprantu, kad tau sunku”, „Tikrai skauda” – ir suteikti jam teisę į jo emocijas.

Palikite vietos bendriems darbams, net ir mažiems dalykams.

Dalijimasis kava, serialo žiūrėjimas, kelionė į parduotuvę – tai ne tik kasdienybė. Tai pasitikėjimo platforma. Dažnai ryšys atsinaujina dėl mažų dalykų.

O jei dukra pasakys „nenoriu”, neįsižeiskite – bet vėliau pasiūlykite dar kartą. Svarbu palaikyti įprotį bendrauti, neverčiant to daryti per prievartą.

Kalbėkite apie save – sąžiningai ir atvirai

Paaugliai labai jautriai reaguoja į melą. Jei mama vaidina viską žinantį robotą be jokių emocijų, tai sukelia atstūmimą.

Kalbėkite apie save. Kad tau sunku, kad esi pavargęs, kad jos pasiilgsti. Tai nėra silpnumas – tai nuoširdumas. Būtent tai padės išmokyti jūsų dukrą, kad būti pažeidžiamai yra normalu.

Nereikalaukite pasitikėjimo – kurkite jį kasdien

Pasitikėjimas yra ne prievolė, o tam tikrų veiksmų rezultatas. Jei jūsų dukra nesidalina, tai nereiškia, kad ji jūsų nemyli. Tačiau galbūt ji nejaučia erdvės saugiam dialogui.

Pradėkite nuo mažų dalykų: nekritikuokite jos draugų, nesijuokite iš jos rimtų minčių, nenaudokite jos nuoširdumo prieš ją. Tada žodžiai „galiu tavimi pasitikėti” atsiras savaime.

Atminkite, kad paauglystėje ryšys su tėvais gali labai pasikeisti, bet tai nereiškia, kad jis išnyksta. Mamos (ir tėčio) užduotis – ne kontroliuoti, o būti saugiu prieglobsčiu, į kurį paauglys gali grįžti bet kada, su bet kokiomis problemomis ir džiaugsmais, nebijodamas būti teisiamas.

Svetainė nėra saugi! Visiems jūsų duomenims gresia pavojus: užpuolikai pasinaudos slaptažodžiais, naršyklės istorija, asmeninėmis nuotraukomis, banko kortelėmis ir kitais asmeniniais duomenimis.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Vaikų vasaros stovykla