Nuotrauka: iš atvirų šaltinių
Šie svarbūs vidaus klausimai lemia santykių eigą, sakė specialistas
Amerikiečių psichologas ir mokslų daktaras Markas Traversas įvardijo keturis pagrindinius klausimus, kurie „slapta” pasąmonės lygmeniu ir skirtingais etapais „lemia”, ar susitikinėjate su jums „tinkamu” žmogumi.
Savo straipsnyje „Forbes” jis priminė 2021 m. žurnale „Evolutionary Psychology” paskelbtą tyrimą, kuris parodė, kad daugelis žmonių naudoja strateginius savęs pateikimo būdus, kad taptų patrauklesni potencialiems partneriams.
„Jos apima įvairias sritis – nuo savo išvaizdos gerinimo iki intelekto demonstravimo, geranoriškumo ir net kruopščiai parinktų įrašų socialiniuose tinkluose. Daugeliu atžvilgių pasimatymai šiandien apima ir ryšį, ir prisistatymą… Tačiau už asmenukių, grojaraščių ir ištobulinto pirmojo įspūdžio slypi gilesnis, pasąmoningesnis procesas. Kai pasimatymai pereina nuo atsitiktinių tekstinių žinučių prie gilesnio emocinio prisirišimo, žmonės pradeda užduoti sau svarbius vidinius klausimus, dažnai patys to nesuvokdami”, – sakė psichologė.
Pasak jo, kai kurie iš šių klausimų yra akivaizdūs, o kiti laikui bėgant atsiskleidžia subtiliau. Tačiau visi jie lemia santykių eigą, teigė Traversas.
Štai keturi klausimai, kuriais, pasak psichologo, slapta „tikrinate” savo partnerį:
„Ar aš sau patinku?”
Abipusiškumas dažnai yra pirmasis ir svarbiausias signalas, kurio žmonės ieško ankstyvųjų pažinčių metu. Europos socialinės psichologijos žurnale (European Journal of Social Psychology) paskelbtame tyrime nustatyta, kad kai kas nors rodo susidomėjimą mumis, romantišką patrauklumą, mums daro įtaką ne tik pati simpatija, bet ir „geri ketinimai”, kuriuos matome už jos. Žmonės yra labiau linkę atsakyti į jausmus, kai tiki, kad kitam asmeniui jie nuoširdžiai rūpi, o ne tik tada, kai jais žavisi.
„Ar jis (ji) panašus (-i) į mane?”
Nustačius abipusį susidomėjimą, daugelis žmonių pradeda ieškoti kažko gilesnio – panašumo. 2017 m. žurnale „Journal of Personality and Social Psychology” paskelbtame tyrime patvirtinta, kad žmonės linkę užmegzti santykius su tais, kurie yra panašūs į juos pagal asmenybę, interesus, vertybes ir elgesį.
„Ar galiu būti savimi šalia jo/jos?”
Tai ne tik komforto poreikis, bet ir gilesnės psichologinio saugumo paieškos, kurios yra intymumo ir ilgalaikio ryšio pagrindas. Juk tam tikru pasimatymų momentu kruopščiai kuriamas fasadas griūva ir daugelis žmonių ima abejoti atvirumu, trūkumais, patogumu juos rodyti partnerio akivaizdoje. O 2013 m. žurnale „Journal of Experimental Social Psychology” paskelbtame tyrime nustatyta, kad kai žmonės tiki, jog jų partneris su jais yra nuoširdus, jie jaučiasi saugesni būdami savimi.
„Ar jis/ji augs kartu su manimi, ar stabdys mane?”
Tiems, kurie vertina asmeninį augimą, karjeros ambicijas ar praeities žaizdų gydymą, šis etapas turi ypatingą reikšmę. Pradedate pastebėti, kaip kitas žmogus susidoroja su iššūkiais, ar jis palaiko jūsų tikslus ir ar yra pakankamai emociškai subrendęs augti kartu su jumis. 2021 m. žurnale „Journal of Vocational Behaviour” paskelbtame tyrime nustatyta, kad žmonės dažniau pasiekia savo karjeros tikslų, kai juos sieja artimi romantiniai santykiai ir kai jų partneris pritaria šiems tikslams.